آشنایی با استانبول

آشنایی با شهر استانبول

استانبول شهری است که قدمت آن به ۲۵۰۰ سال پیش میرسد که در جهان باستان با نام قسطنطنیه شناخته می شود. این شهر دارای جاذبه های تاریخی و مدرن و مساجد زیبای عثمانی، مرکز فرهنگی، تاریخی و اقتصادی ترکیه است. جالب آن که استانبول از لحاظ جغرافیایی به شکلی است که بخشی از آن در قاره آسیا و بخش دیگرش در قاره اروپا قرار دارد. این دو بخش توسط پل معروف بسفر به یکدیگر متصل می‌شوند و از همین روی، آن را پلی میان دو قاره نیز می‌نامند. استانبول پرجمعیت ترین شهر ترکیه است که جمعیتی برابر با ۱۵.۰۳ میلیون نفر در آن زندگی می کنند. دین اغلب مردم ترکیه اسلام است و این موارد در کنار هم، استانبول را به مقصد دلپذیری برای مسافران ایرانی تبدیل کرده است. شهری با تلفیقی از اِلمان‌های مذهبی، سنتی و توام با ظاهری به روز و شکیل است. بخش قديمى استانبول بر روى هفت تپه ساخته شده است كه همگى آنها در ميان ديوارهاى دفاعى شهر هستند. بلندترين آنها تپه كاملياست كه به تركى به آن جاملیکا تِپسى مى گويند و ارتفاعش ٢٦٧ متر از سطح درياست

تور ترکیه

آب و هوا

یک سفر مقرون به صرفه به استانبول سفری است که در آن هم آب و هوای استانبول مناسب و دلپذیر باشد و هم مخارج هتل ها و تفریحات تا حد امکان کمتر باشد. برای کسانی که برای تعطیلات خود ترکیه را انتخاب میکنند، سفر به استانبول میتواند دلپذیر باشد. اما اگر بخواهید با تور استانبول به این شهر سفر کنید باید از آب و هوای استانبول آگاه بوده و با مناسب ترین زمان سفر به استانبول آشنا شوید، بهترین زمان برای سفر به ترکیه بهار وپاییز می باشد. در این فصل هوا نه زیاد گرم ونه زیاد سرد است. به طورکلی ترکیه چهار منطقه آب و هوایی دارد: سواحل جنوب و سواحل غرب با آب و هوایی مدیترانه ای سواحل دریا است

تور استانبول

مناسبت ها و رویدادها

کشور ترکیه مردمی مسلمان دارد و مهم ترین اعیاد مذهبی که جزء تعطیلات رسمی  آن می باشد،  عید قربان به مدت ۴ روز و عید فطر به مدت ۳ روز است. روزهای شنبه و یکشنبه هم  تعطیلات آخر هفته هستند. غیر از این دو عید، از دیگر مناسبت های مذهبی این کشور سوگواری عاشورا و میلاد پیغمبر اسلام است. البته ناگفته نماند که تقویم ترکیه، تقویم میلادی است که تعطیلات سال نوی میلادی(کریسمس ۱ ژانویه ( و روز حاکمیت ملی و روز کودکان ۲۳) آوریل), ۱می جشن عمومی  (این روز فقط متعلق به شهر استانبول است), جشن یادبود آتاتورک و روز جوان و ورزش(۱۹ می) , روز پیروزی )۳۰ آگوست,( عید فطر (۹-۱۱ سپتامبر), روز جمهوری (۲۸ و ۲۹ اکتبر) وعید قربان (۱۶-۱۹ نوامبر) است. و از جشنواره ها می توان به جشنواره انقلاب تابستانی, جشنواره نیمه فصل زمستان و سال نو, جشنواره  چوپانان (ضرب و شتم قوچ یا گوسفند), جشنواره های پرورش گیاهان، میوه ها و انگور, جشنواره های مهاجرت, فستیوال موسیقی بین‌المللی استانبول,  جشنواره تئاتر استانبول, فستیوال هیدیرلز ترکیه, جشنواره بزرگداشت مولانا ترکیه, جشنواره کشتی شترها ترکیه است.

تور استانبول

حمل و نقل درون شهری

تراموا

یکی از قدیمی ترین وسایل حمل و نقل و البته محبوب استانبول، ترامواها هستند. استفاده از تراموای این امکان را به شما می دهد که در حین گذراندن مسیر، مناظر اطراف را مشاهده کنید. اکثر تراموا با استفاده از نیروی برق به حرکت درمی آیند. سرعت آن به تندی مترو نیست اما در مسیری بدون ترافیک حرکت می کند.

قطار كابلى         

استانبول دو خط ريل زير زمينى دارد كه خط تونل قديمى‌تر است. این خط از لحاظ قدمت دومين قطار زيرزمينى شهرى دنيا و اولین خط ریلی زيرزمينى شهرى اروپا می‌باشد. کاتاباش تکسیم دومین خط قطار کابلی استانبول است. این خط ایستگاه اتوبوس دریایی و تراموا را در کاتاباش به ایستگاه مترو در میدان تکسیم متصل می‌کند.

لایت مترو

این سیستم حمل و نقل شهر استانبول که اِل آر تی نام دارد از دو خط تشکیل شده است.  اولین خط این مجموعه اِم وان (M1) است که بین آکسارای و کارتال تِپه شروع به کار کرده است. خط دیگر که تی فور (T4) نام دارد. مابین ایدِرنه کاپه و مِسجیدی سِلام است.

اتوبوس

اتوبوس‌های خطی و عمومی استانبول یکی دیگر از وسایل حمل‌ونقل عمومی است که به‌راحتی شمارا به مقاصد موردنظر می‌رساند، این اتوبوس‌ها با توجه به خطوطی که در آن حرکت کرده در ایستگاه‌های مختلفی توقف می‌کنند که شما می‌توانید آنها را با توجه به رنگشان شناسایی کنید.

متروباس

مترو باس (بی آر تی) نیز یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی استانبول است که ۴۵ ایستگاه  دارد و از بویوک چکمه چه آسیایی شروع و کادیکوی اروپایی ختم می شود.

اتوبوس دریایی و قایق های مسافر بری

مسافرانی که می خواهند به تنگه بسفر استانبول سفر کنند، می توانند در یکی از کشتی های کروز مسافربری که مرتبا” در امتداد این تنگه حرکت می کند، سوار شوند. اگر می خواهید سوار یک کشتی کروز مناسب شوید می توانید تورهایی که از اسکله های اصلی واقع در امین اغلو، کاباتاس، و بشیکتاش حرکت می کنند را انتخاب کنید. این سفرها معمولا دو ساعته هستند.

استانبول

غذاهای معروف ترکیه

دونر, ایچلی کوفته (کوفته‌ی مغزدار)، لهمعجون، کباب‌ها، مانتی، بالیک اکمک (ساندویچ ماهی)، کارنی یاریک، کادین بودوکوفته، هونکار بَیَندی، کوزو تَندیر، ایزگارا بالیک (ماهی تنوری)، پیده، یاپراک سارما (دلمه‌ی برگ)، سوبورکیريال مِنِمِنريال باقلوا، گوللاچ, لوکوم، پیلاو (پلو)، کاییسی تاتلیسی (شیرینی قیصی)، باکلالی اِنگینار، وزاییک پاستا (کیک موزاییکی)، مرجیمک کوفتسی (کوفته‌ی عدس)، ایمام باییلدی، کونَفه، دوروم، ثعلب، قهوه‌ی ترک از خوراکی های معروف ترکیه است.

استانبول