سفر به استانبول | هر آنچه باید درباره قصر توپکاپی بدانید

قصر توپکاپی

معرفی قصر توپ کاپی

 

قصر توپ کاپی قصری آمیخته ای از تاریخ و فرهنگ ترکیه با مناظر خیره کننده، یکی از پرطرفدارترین مکان های دیدنی استانبول است. توپکاپی که تاریخش به قبل از قرن پانزدهم برمی گردد، بر روی شبه جزیره ای مشرف به دریای مرمره و تنگه بسفر استانبول قرار دارد و در گذشته این کاخ مقر دولت ترکیه و محل اقامت رسمی سلطان‌های عثمانی بوده و به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین کاخ جهان شناخته می شود.

پس از فتح قسطنطنیه در سال  ۱۴۵۳ این کاخ  در موقعیت فعلی و بر فراز ویرانه‌های دوران بیزانس بنا شد و نام “قصر جدید” روی آن گذاشتند با این ‌وجود ساکنان محلی، این کاخ را به خاطر توپ های جنگی بسیار بزرگی که بیرون دروازه ها قرار داشت با نام توپ کاپی (دروازه توپ ها) می‌خواندند.

قصر توپکاپی

طراحی قصر توپکاپی

طبق شواهد تاریخی که وجود دارد حدود ۵ هزار نفر در روزهای عادی و ۱۰ هزار نفر در فصل فستیوال ها در این کاخ سکونت داشتند و اطراف این کاخ دیواری به طول ۵ کیلومتر کشیده شده و مساحت داخلی آن ۸۰ هزار متر مربع می باشد. به خاطر همین ویژگی ها این کاخ لقب بزرگترین کاخ دنیا را از آن خود کرده است.

در طول ۴۰۰ سال قدمت کاخ  توپ کاپی، هر یک از سلطان‌های عثمانی بر اساس سلیقه یا نیازهای خود در آن زمان، بخش‌های جدیدی را به کاخ اضافه کرده اند. به همین دلیل این کاخ به شکل هزارتویی از ساختمان‌های مختلف که در مرکز آن‌ها یک حیاط بزرگ قرار گرفته تبدیل  شد است. این حیاط مرکزی به ‌وسیله دروازه‌های مختلفی حفاظت می‌شد و روی هم رفته معماری کلی این کاخ بیشتر مشخصه‌های خاورمیانه‌ای  دارد و یکی از باشکوه ترین بناهای به جا مانده از دوره عثمانی می باشد.

توپکاپی

حرمسرای کاخ توپکاپی

یکی از دیدنی ترین و جذاب ترین بخش های این قصر حرمسرا آن  است. این مجموعه با معماری خیره کننده آن اقامتگاه‌ همسران عقدی و صیغه‌ای و فرزندان شاه بوده و خواجه‌های سیاه مسئولیت حفاظت از آن را برعهده داشتند. در محیط داخلی حرمسرا اتاق‌هایی برای مادر سلطان، همسران سلطان، زنان صیغه‌ای او، حمام‌های ترکیه‌ای، اتاق‌های مخصوص ختنه کردن، اقامت گاه ویژه سرپرست خواجه‌ها و محل ویژه سلطان نیز وجود داشتند که درمجموع ۴۰۰ اتاق را شامل می‌شدند. امروزه این حرمسرا به یک موزه مجزا در داخل مجموعه کاخ بدل شده و در آن تورهای ویژه‌ای برای ساعات خاصی از روز وجود دارد. 

تور استانبول

موزه کاخ توپکاپی

در میان اشیای جذاب متعددی که در موزه کاخ  وجود دارد می‌توان به الماس ۸۶ قیراطی، خنجر توپکاپی، یک زمرد بسیار بزرگ، چندین تخت پادشاهی مختلف متعلق به پادشاهان عثمانی با طراحی های زیبا و باشکوه، جاشمعی‌های بزرگ ساخته ‌شده از طلا اشاره کرد. و همچنین در این کاخ مرکز نگهداری از آثار مقدس نیز وجود دارد که در آن اشیایی که از نظر مذهبی دارای ارزش بالا هستند نگهداری می‌شوند که میتوان به خرقه، جای پا، دندان و یک سر موی پیامبر اسلاماشاره کرد و همچنین اشیاهای دیگری مانند شمشیر نخستین خلفای اسلامی و سنگ سیاهی که متعلق به کعبه است و چند دست لباس از خلفای اسلامی را نام برد. در کنار این سالن اتاق‌های زیادی وجود دارند که در آن‌ها نقاشی‌هایی از سلطان های عثمانی، مینیاتورها، ساعت‌های قدیمی و غیره قرار گرفته اند.

روتردام هلند، بزرگ‌ ترین بندر اروپا

بزرگ‌ ترین بندر اروپا و دومین بندر بزرگ جهان پس از بندر شانگهای چین روتردام یا رتردام هلند نام دارد. شهر روتردام در کشور هلند قرار گرفته و نکته قابل توجه درباره این شهر این است که بیش از نیمی از جمعیت این شهر خارجی تبار هستند.

سالزبورگ اتریش زادگاه موتزارت

سالزبورگ یکی از زیباترین شهرهای اروپا به شمار رفته و به خاطر مناظر زیبا و معماری‌ خیره کننده‌اش بسیار مورد توجه گردشگران می باشد. این شهر محل تولد یکی از افسانه‌های دنیای موسیقی یعنی موتزارت نیز هست

شهر لایپزیگ آلمان پاریس کوچک

لایپزیگ آلمان، یکی از شهرهای بزرگ و مهم شرق آلمان است و گوته، شاعر آلمانی تبار، به این شهر لقب پاریس کوچک داده‌ است. قدمت لایپزیگ به قرن ۱۱ میلادی بر میگردد و تقریباً از آغاز تأسیس خود به عنوان یک مرکز تجاری و یک شهر نمایشگاهی معروف بوده‌ است

یک روز در شهر بروکسل پایتخت بلژیک

بروکسل پایتخت بلژیک، شهر هفتاد و دو ملت است، شهری که فرهنگ ها و ملیت های مختلف را در خود جای داده و جایگاهی ویژه در میان سیاست مداران اروپایی دارد